Style Switcher

Reset

Haberler

 • Haberler

  Çeşme Turizm Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

  - 06.10.2016

  Çeşme Turizm Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
   
   
   
  Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB), Çeşme'nin turizminin ve sorunlarının değerlendirildiği bir toplantı düzenledi.
   
  Ilıca Otel'de, ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel'in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, İlçe Jandarma Komutan Vekili Teğmen Ahmet Çalışkan, İlçe Emniyet Müdürü Vekili İsmail Kenar, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü, Çeşme Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Vekili Mahmut Kuytu, Çeşme Kent Konseyi Başkanı Hakan Kerman, ilgili kurum amirleri ve sektör temsilcileri katıldılar.
   
   
  Toplantının açılışında bir konuşma yapan ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel, toplantıda, geride kalan turizm sezonunun bir değerlendirilmesinin yapılacağını ifade ederek, "Geçtiğimiz sezon ile ilgili sıkıntıları ve gelecek sezon için neler yapılması gerektiğini konuşacağız. Öncelikle satır başlarıyla sorunları tespit etmek istiyoruz" diyerek, katılımcılardan gelen istekler doğrultusunda sorunları belirledi.
   
  Sorunlar belirlendi
   
  Sektör temsilcileri, geride kalan sezonda öne çıkan sorunları, elektrik ve su kesintileri, gürültü kirliliği, kanalizasyon ve koku, sığınmacılar, otopark, ulaşım, çevre düzenlemesi, RES'ler ve balık çiftliklerinin oluşturduğu deniz kirliliği, bazı beach cluplarda ölümlere kadar varan organize suç örgütü sıkıntısı olarak belirledi.
   
   
   
   
  "Sığınmacıların ilçemize giriş yasağını gündeme getirebiliriz"
   
  Toplantıda, sığınmacı sorununun rahatsız edici boyuta ulaştığının dile getirilmesi üzerine söz alan Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Çeşme'nin bir geçiş ilçesi olduğuna dikkat çekerek, "Sığınmacıların Çeşme'ye gelme nedenleri Sakız Adası'na geçmek. Deniz uygun olmadığı takdirde, kavşaklarda dilencilik yapıyorlar. Tüm vatandaşlarımdan rica ediyorum, bu çirkin görüntüye son vermek için onlara para vermeyin. Sığınmacı sorunu, sadece Çeşme'nin sorunu değil, ülkemizin sorunu. Ama Çeşme, bir turizm beldesi. Çeşme'nin göçmen, mülteci, sığınmacı adıyla anılması hoş olmuyor. Sığınmacıların Çeşme'de yarattığı olumsuzluk, başka bölgelerden fazla. Son günlerdeki sığınmacı artışı nedeniyle geçen kış Valimize sunarak uygulamak istediğimiz, geri kabul anlaşmasının uygulanması nedeniyle gerek kalmayan sığınmacıların ilçemize giriş yasağını yine gündeme getirebiliriz. Bu yasak, benim yetkimde değil. Valimizin yetkisinde. Artış devam ederse sayın Valimize arz ederiz" diye konuştu.
   
  "Çeşme dışında 'Eğlence Adası' yapılırsa, gürültü sorunu kökten çözülür"
   
  Gürültü kirliliği sorunu hakkında da bilgi veren Kaymakam Erkayıran, Ayayorgi, Alaçatı Port ve Alaçatı bölgesinden çok sayıda şikayet aldıklarını belirterek, "Ayayorgi'de işimiz kolay oldu. İşletmelerle yaptığımız görüşmeler sonucunda yaptıkları yatırımlarla ve aldıkları önlemlerle sorun kalmadı diyebilirim. Daha fazlası da beklenmemeli. Çeşme, huzur evi değil. Alaçatı'da durum biraz daha farklı. Alaçatı'da işletmelerle evler iç içe. Sesi kıstırdık. Yine çözüm olmadı. Canlı yayın belgesi olmayanlardan almalarını istedik. Müzik yayın saatlerini belirledik. Ağustos ayının ilk haftası, bu yetki Büyükşehir'e devredildi. Şu anda gürültü denetim yetkisi Büyükşehir'de. Gelen öneri gibi, Çeşme dışında 'Eğlence Adası' yapılırsa, bu iş kökten çözülür. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz yer konusunda çalışma yapıyor. Belirlenirse ilgili kurumlar toplanacak. İşletmelerin de görüşünü alacağız. Bu sorunu bu yıl içinde bitirmeyi hedefliyoruz. STK'lar olarak da sizler de bu işi takip ederseniz bu sorun daha çabuk çözülür" şeklinde konuştu.
   
  Erkayıran, yakın zamanda Çeşme Gümrüğü'nde yüklü miktarda uyuşturucu yakalandığını hatırlatarak, "Buradan ilçemize uyuşturucu sokmaya çalışanlara sesleniyorum; hiçbir zaman başaramayacaklar. Çetelerle de nasıl mücadele ediyorsak, uyuşturucu tacirlerine de fırsat vermeyeceğiz. Herkes ayağını denk alır diye düşünüyorum" diyerek sözlerini tamamladı. 
   
   
  "Belediyeler Noter katibi gibi oldu"
   
  Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç da gündeme gelen sorunlarla ilgili yaptığı açıklamada, Bütünşehir Yasası çıktıktan sonra ilçe belediyelerinin Noter katibi olduğunu vurgulayarak, "Noter değil, katip. Yakın zaman içinde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlanıyoruz. Herhalde seçime kadar da bizi kapatırlar, herkes rahat eder. Çeşme'nin değişen yapı ve gelişen yapıdan kaynaklanan sorunları da var. Su fiyatının ucuzladığından kimse bahsetmez, ama atık suyun pahalılığından bahsedilir" dedi.
   
  "Eğlence Adası bakanlıktan geçsin, Büyükşehir'den bir günde geçireceğim"
   
  Gürültü sorunu ve "Eğlence Adası" önerisi hakkında da görüşlerini belirten Dalgıç, "Eğer çözüm buysa, bundan sonra ruhsat vermeyiz. Amacımızın, Çeşme'yi 6 ay, 9 ay nasıl doldurabiliriz olması gerekir. Ben ilk günden beri söylüyorum. Turizm tanıtım konusunda, turizm fuarlarında belediye olarak üzerimize ne düşerse, biz varız diyorum. Olabildiğince yapmaya çalışıyoruz. Her toplantıda da söylüyorum, işi profesyoneller yapmalı. Turizmin de profesyonelleri sizlersiniz. Eğlence Adası diyorsunuz. Bakın söz veriyorum, Bakanlıktan geçtikten sonra, Büyükşehir'den bir günde geçireceğim. Bunu sözünü veriyorum" diye konuştu.
   
  "Havalanını yapacaksınız da hangi yolla bağlayacaksınız?"
   
  Şifne'de Yat Limanı yapılacağından söz edildiğini hatırlatan Başkan Dalgıç, "Ortada plan yok. İmar Planı hala askıda, kavun gibi. Alaçatı Havaalanı... Gerekli bize. Ama bakanın açıklamaları beni heyecanlandırmadı. 1994'ten beri aynı sözleri dinliyorum. Sayın Bakan, 'Yapacağım' dedi. Havalanını yapacaksınız da hangi yolla bağlayacaksınız? Orada yol yok. Yol yapmak için insanların tarlasından geçemezsin. Plan olması gerekir. Bunları bilerek konuşmak zorundayız. Bakın, Ilıca'da termal ile ilgili yatırım yapmaya çalışıyoruz. Burnumuzdan geldi. 8,5 yıldır uğraşıyoruz. Yıldız Burnu'nda da aynı sorun var. Denizin içinde termal su var. Müdahale edemiyoruz. Kullanımı Belediye'nin değil. Otopark sorunu var diyorsunuz. Milli Emlak tahsis etsin, önümüzdeki yaz bitireyim. Golf sahası sorunu. Taleplerimiz var zaten. Bugün tahsisleri versinler, seneye golf sahasını bitireyim. Bütün bunlar Çeşme olarak bize çıta atlattıracak yatırımlar" diyerek yakındı.
   
   
  "Germiyan'da yapılan taş ocağı ihanettir"
   
  Germiyan'daki taş ocakları sorununa da değinen Başkan Dalgıç, "Germiyan'daki taş ocağı, ihanettir. Tek baraj gölümüzün su toplama havzasındaki Hırsız Deresi, Nohutalan'dan başlayarak topladığı suyu baraja getirir. Onun üzerine kalkıp taş ocağı yapılıyor. Daha üzücü bir şey söyleyeyim, Çeşme girişinde, Alaçatı tarafındaki taş ocağı, 4 hektardan 16 hektara çıkarılıyor. RES'ler konusuna gelince, 10 tane firma, yan yana 100'er metre aralıklarla olursa, gökyüzünde hiç kesintisiz bir tel yığını göreceksiniz. Sadece RES ve onun direği değil, iletim hatları da var. RES'ler yapılmalı mıdır? Evet, yapılmalıdır. Çeşme yarımadasının doğu yakasına yapılana kimse ses çıkarmıyor. RES'lerle ilgili Çeşme Belediyesi olarak birçok dava açtık. Taş ocakları gerekli mi? Evet, gerekli. Ama orada değil. Mersin Koyu ile Urla arasındaki bölgeye yapılabilir. Gelip su kaynaklarınıza bunu yaparsanız olmaz. Bakın, Çeşme yarımadasında 112 bin dönümlük alan turizm koruma gelişim alanı olarak ilan edilirken, yüzlerce kişi o planların iptali için Danıştay'a dava açtı. İptal edildi. O bölge plansız kaldı. O bölge, hiçbir şey yapılmasa dahi, turizm yatırım alanı olsaydı, hiç kimse oraya giremezdi. Bazen kendi kendimize de zarar veriyoruz" şeklinde konuştu.
   
   
   
  "Daha güzel bir Çeşme için el ele vermeliyiz"
   
  Çeşme'nin ve turizm sektörünün sorunlarının görüşüldüğü toplantı, Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel'in, Çeşme ruhunun yaşaması gerektiğine dikkat çekerek, "Burada bulunan herkes Çeşme ruhunu yaşatmak için mücadele vermeli. Her geçen yıl Çeşme'nin kalitesinin düştüğünü söylemeye başladılar. Bize, 'Bodrum, Kuşadası gibi olmaya başladınız' diyorlar. Buna izin vermemeliyiz. Başka Çeşme yok. Gelecek sezon daha iyi, daha güzel bir Çeşme için el ele vermeliyiz" sözleriyle sona erdi. 
   

 • Haberler

  Başkan Dalgıç, "Birlikteliğimizi 'Çeşme' kelimesiyle öne çıkarmak zorundayız"

  - 8.8.2016

   

  Çeşme'nin turizm olarak adından en iyi söz ettiren destinasyonlardan birisi olduğunu vurgulayan Başkan Dalgıç, "Bunun tartışılacak bir yönü yok. O zaman biz birlikteliğimizi yükseltmek zorundayız. Sosyal medyada da Çeşme'nin değerlerini öne çıkarmamız gerekir. Parasal bir güç gerekmiyor. Fuarlarla ilgili çalışmalarımızı zaten yapıyoruz. Yerini bile aldık. Çeşme'nin tanıtımı anlamında her zaman önünüzde olacağız. Birlikteliğimizi 'Çeşme' kelimesiyle öne çıkarmak zorundayız. Bazı konaklama tesisleri, restoranlar mutlaka daha fazla pay alıyordur. Ama 'Çeşme' birlikteliğini yaparsak, inanıyorum ki sıkıntıları çok daha az hasarla atlatacağız. Önümüzde Kurban Bayramı var. Ekim ayı sonuna kadar burada ciddi bir şekilde hareketliliğin olabileceğini söylüyorum. Ama hiç kimsenin elinde olmayan nedenler var. Kamu kesiminde milyonları geçen insan çalışıyor. Alınan kararla bir anda tatil imkanları kalktı. İkinci bir emre kadar hiçbir kamu çalışanının tatil imkanı yok. Yurt dışı için de bu böyle. Ağustos ayı içerisinde ya da bayrama kadar bu karar kalkarsa, bu yazı daha az hasarla geçiririz. Herkesten rica ediyorum, 'Çeşme' kelimesinde bir kitlenelim. Sosyal medyada Çeşme'yi öne çıkaralım" şeklinde konuştu.

 • Haberler

  Çeşmeli Otelciler turizmdeki sıkıntıyı görüştü

  - 8.8.2016

  Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB), sıkıntılı bir dönemden geçen turizmin, 15 Temmuz başarısız darbe girişimi ve kamu görevlilerinin izinlerinin kaldırılmasıyla daha da sıkıntıya girmesi üzerine, sorunların masaya yatırıldığı bir toplantı düzenledi.
   
  Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ve ÇEŞTOB üyesi otelcilerin katıldığı toplantı, Çakabey Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. 
   
  "Turizmciler olarak bir seneyi boşa atmaya hazırız"
   
  ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşanan olağanüstü dönemde hiçbir otelcinin gözaltına alınmaması nedeniyle ÇEŞTOB üyesi otelcilerle gurur duyduğunu vurgulayarak, "Hepimiz demokrasiyi çok seviyoruz. Çeşme, en az polisiye olayın yaşandığı bir yerdir. Çeşme'de otelcilerin demokrasiye bağlılığını herkes biliyor. Demokrasiyi, kanımızın son damlasına kadar savunacağınızı biliyorum. Bu dönemde, ne bir otelcimiz gözaltına alındı, ne de suçlu mahiyette bir işlem gördü. Demokrasi çok güzel bir şey. Bu sene para kazanamayacağız belki. Ama yeter ki, çoluk çocuğumuza bırakacağımız güzel bir ülke olsun. Birbirimize saygılı olalım. Demokratik bir ortamda herkes fikrini özgürce söyleyebilsin. Biz bunları görmek istiyoruz. Turizmciler olarak bir seneyi boşa atmaya hazırız. Gelecek seneler nasılsa Çeşme'nin olacak" diye konuştu.
   
  Kaymakam Erkayıran "Kanaatim odur ki izin iptali kararı kaldırılabilir"
   
  Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, 15 Temmuz akşamı Çeşme'de yaşananlar hakkında bilgi vererek, önemli bir badire atlatıldığını söyledi. İlk anda yüzde 10'larda olan iptallerin, kamu görevlilerinin izinlerinin iptal edilmesiyle yüzde 40-50'lere vardığı bilgisini aldığını ifade eden Kaymakam Erkayıran, "Şu anda resmi bilgi verme pozisyonunda değilim. Ancak kanaat bildirebilirim. İşlemler devam ettiği için, görevden uzaklaştırma ve soruşturma işlemleri sona erdikten sonra kanaatim odur ki izin iptali kararı kaldırılabilir. İzinlerin kaldırılması, Sayın Başbakanımızın emriyle oldu. Sayın Başbakanımızın ikinci bir emriyle tekrar izinler uygulanabilir. Sonuçta bu olumsuz durumdan biz ilçe olarak en az zararla nasıl atlatırız derdine düşmüştük. Diğer illerde ve ilçelerde insanlar demokrasi nöbeti tutuyor, demokrasi yürüyüşleri yapıyor. Biz, acaba gerginlik yansır mı diye bunu da konuşmamıştık. Bugün sabah itibariyle üç ilçe başkanımıza telefon açtım. 'Artık ilçemizde bir tedirginlik olmayacağına kanaat getiriyorum. Bu konudaki görüşlerinizi alayım' dedim. Ama artık turistlerin tedirgin olacağı o sıcak süreci atlattık. Diğer illerde ilçelerde vatandaşlarımız demokrasi nöbeti sonrası işe gidiyor. Bizim burada insanlar tedirgin olunduğu takdirde bavulunu alıp ilçeden gidecekler. Bu nedenle demokrasi nöbeti konusunda hassas davrandık. Bu ilçenin amiral gemisi turizmdir. Elimizden geldiğince faal olmaya gayret ediyoruz. Fuarlara gidiyoruz. Belediyemiz festival düzenlediğinde destek oluyoruz" diye konuştu.
   
  Dalgıç, "Görünen o ki bu seneyi ciddi kayıpla geçiriyoruz"
   
  15 Temmuz'dan sonra yüzde 50' ye yakın düşüş olduğunu vurgulayan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, "Bunun bir aylık bir süreç içerisinde toparlanması çok kolay değil. İçinde bulunduğumuz durumdan dolayı tüm kamu personelinin izinlerinin kaldırılması, konaklamada çok ciddi kayıplara neden oldu. Bu karar ne zaman kaldırılır, onu da bilemiyorum. Ama görünen o ki, bu seneyi ciddi bir kayıpla geçiriyoruz. En az kayıpla nasıl çıkarız, bu konuda öneriniz varsa dinlemek isteriz" dedi.
   
  "Demokrasiye inanıyorsak eleştiri olacaktır"
   
  Bayram tatili döneminde Çeşme hakkında basında yazılanlara da değinen Başkan Dalgıç, "Geçen seneki haber başlığı 'Sardalya yesinler'di. Bu seneki haber başlığı 'Kumru yesin' oldu. Mutlaka söyleyecekler. Bu doğaldır. Bir şeye cevap verirken biz de sözlerimizi tartmaya çalışıyoruz ama, birisiyle de kıyaslamak gerekir. Geçen sene dedim ki, 'Çipura balığı yiyeceksek bin liradır, sardalya yiyeceksek on liradır'. 'Başkan sardalya yiyin dedi', diye haber yaptılar. Bu sene de ÇEŞTOB Başkanımızın sözü popüler oldu. Büyükşehir Belediye Meclisi'ne katıldığımda kumru dağıttım. 'Kusura bakmayın, herkese yetecek kadar istakoz yakalayamadık' diye espri yaptım. Bunlar olacaktır. Demokrasiye inanıyorsak, eleştiri mutlaka olacaktır. Köşe yazarımız, gazetecimiz, hepsi bir şeyler yazacaktır. Ama önemli olan ahlak kuralları çerçevesinde yazılmış olması. Basın ile zaten ilişki halindeyiz. Ama kalemine karışmamız kesinlikle olmaz" diye konuştu. 
   
  "Birlikteliğimizi 'Çeşme' kelimesiyle öne çıkarmak zorundayız"
   
  Çeşme'nin turizm olarak adından en iyi söz ettiren destinasyonlardan birisi olduğunu vurgulayan Başkan Dalgıç, "Bunun tartışılacak bir yönü yok. O zaman biz birlikteliğimizi yükseltmek zorundayız. Sosyal medyada da Çeşme'nin değerlerini öne çıkarmamız gerekir. Parasal bir güç gerekmiyor. Fuarlarla ilgili çalışmalarımızı zaten yapıyoruz. Yerini bile aldık. Çeşme'nin tanıtımı anlamında her zaman önünüzde olacağız. Birlikteliğimizi 'Çeşme' kelimesiyle öne çıkarmak zorundayız. Bazı konaklama tesisleri, restoranlar mutlaka daha fazla pay alıyordur. Ama 'Çeşme' birlikteliğini yaparsak, inanıyorum ki sıkıntıları çok daha az hasarla atlatacağız. Önümüzde Kurban Bayramı var. Ekim ayı sonuna kadar burada ciddi bir şekilde hareketliliğin olabileceğini söylüyorum. Ama hiç kimsenin elinde olmayan nedenler var. Kamu kesiminde milyonları geçen insan çalışıyor. Alınan kararla bir anda tatil imkanları kalktı. İkinci bir emre kadar hiçbir kamu çalışanının tatil imkanı yok. Yurt dışı için de bu böyle. Ağustos ayı içerisinde ya da bayrama kadar bu karar kalkarsa, bu yazı daha az hasarla geçiririz. Herkesten rica ediyorum, 'Çeşme' kelimesinde bir kitlenelim. Sosyal medyada Çeşme'yi öne çıkaralım" şeklinde konuştu. 

 • Haberler

  Sağlıklı bir yaşam için Alaçatı Pazarı’nda organik bir gün

  -

  Toplumun her kesimi için daha sağlıklı bir gelecek sevdasıyla,  Ege’nin dört bir yanında kurulan 20’ye yakın geleneksel pazarı kapsayan “İyi Pazarlar” projesine start verdik. 

 • Haberler

  Otto taşındı!

  - 20.05.2016

  Otto'nun yeni adresi için tıklayın..

 • Haberler

  Nar Pansiyona Bodrumlu Kardeş Geldi!

  - 28.04.2016

  Çeşme'de bulunan Nar Pansiyon'nun kardeş pansiyonu Candan Pansiyon Bodrum'a açıldı!

 • Haberler

  7. Alaçatı Ot Festivalinden Görüntüler

  - 09.04.2016

  Çeşme'de gerçekleşen 7. Ot Festivalinden Görüntüler...

 • Haberler

  7. Alaçatı Ot Festivali

  - 08.04.2016

 • Haberler

  7. Ot Festivali, Stant Başvurusu

  - 19.3.2016

 • Haberler

  Fullmoon Pansiyon Açıldı.

  - 26 Haziran 2015

ULAŞ PANSİYON Reklam 2 Reklam 4